Jak dbać i konserwować meble metalowe?

0 Komentarzy

Meble metalowe cieszą się coraz większą popularnością, obecnie znaleźć możemy je nie tylko w biurach i gabinetach medycznych, ale także i w mieszkaniach. Materiał z jakiego wykonane zostały meble przekłada się w dużej mierze na sposób ich czyszczenia, użytkowania oraz konserwacji.

Choć wydawać by się mogło, że metalowe szafy są odporne i wytrzymałe na intensywne eksploatowanie to w rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej. Materiał jak każdy inny wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób należy czyścić meble metalowe? Jak się z nimi obchodzić? Jak przedłużyć żywotność mebli metalowych?


Czyszczenie mebli metalowych


Posiadacze mebli wykonanych z metalu bardzo często zastanawiają się nad tym czym i jak należy czyścić ich powierzchnię. Metalowe meble są podstawowym wyposażeniem pomieszczeń aranżowanych na styl loftowy oraz biur i gabinetów. Jak się okazuje najchętniej wybieramy meble o lekkiej konstrukcji, która nadaje pomieszczeniom nowoczesnego i nieco bardziej designerskiego charakteru. Wbrew pozorom czyszczenie metalowych mebli nie jest tak bardzo skomplikowanym zadaniem jakby mogło się wydawać. Ten rodzaj wyposażenia jest niezwykle łatwy w utrzymaniu w czystości, jedyne o co należy zadbać to regularne usuwanie kurzu. Na gładkich, metalowych i błyszczących powierzchniach jest on o wiele bardziej widoczny niż na powierzchniach drewnianych. W tym wypadku do usunięcia kurzu wystarczy jedynie sucha, miękka ściereczka bądź tzw. pióropusz do kurzu.


Metalowe meble można także czyścić przy pomocy specjalistycznych detergentów rozcieńczonych z wodą, należy jednak uważać by nie przemoczyć zbytnio czyszczonej powierzchni. Niestety metal nie za bardzo przepada za wodą, której nadmiar może być przyczyną jego rdzewienia.


szafkisniadaniowe1re.jpg

Odpowiednie użytkowanie


Nie jest żadną tajemnicą, że metalowe meble jak każde inne należy użytkować w sposób zgodny z ich przeznaczeniem, zwracając szczególną uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Chwilę wcześniej wspominaliśmy o tym, że metal i woda nie jest najlepszym połączeniem, dlatego też metalowe meble wskazane są jako wyposażenie do pomieszczeń nie narażonych na zbyt duże szkodliwe działanie wilgoci. Do ich czyszczenia należy używać tylko i wyłącznie preparatów do tego przeznaczonych.

Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie to warto wiedzieć, iż powierzchnia metalowa podatna jest na różnego rodzaju zarysowania i zadrapania, w związku z czym należy zwracać uwagę na to jakie przedmioty na nich bądź w nich będziemy przechowywać. Unikać trzeba także stosowania ostrych gąbek i ściereczek do czyszczenia powierzchni.


Konserwacja mebli metalowych


Zastanawiasz się w jaki sposób możesz przedłużyć życie swoich metalowych mebli? Metal jest materiałem niezwykle podatnym na korozję, w związku z czym należy do odpowiednio konserwować. W sklepach z wyposażeniem budowlanym dostępnych jest wiele produktów antykorozyjnych, zabezpieczających i chroniących powierzchnię mebli przed wilgocią.


W przypadku, kiedy na ich powierzchni dostrzeżesz choćby najmniejszy ślad korozji, pamięta by działać natychmiast. Nie odkładaj tego w czasie, licząc, że problem rozwiąże się sam. Pierwszym krokiem jest usunięcie rdzy, do tego celu należy użyć papieru ściernego, wyrównaną powierzchnię należy oczyścić z pyłu. Następnym krokiem jest wypełnienie ubytków specjalnym preparatem, po jego wyschnięciu mebel może zostać pomalowany farbą oraz pokryty lakierem, który zabezpieczy farbę przed działaniem szkodliwych czynników.

 

Kategorie
vimet.pl - najlepsze meble metalowe