Jedną z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać pracownika biurowego, jest niedopasowane, niewygodne krzesło. A jeśli dołączy do tego biurko z blatem ustawionym na złej wysokości, otrzymujemy ilustrację pracy w bardzo niekomfortowych warunkach. I nie inaczej jest w przypadku dzieci spędzających w szkolnych murach kilka godzin dziennie.
Korzystanie z nieergonomicznych mebli szkolnych jest nie tylko uciążliwe i powoduje dyskomfort (a z czasem i wady postawy), ale także wpływa na szybkość i stopień przyswajania wiedzy. Źle dobrane ławki i krzesła zwykle powodują rozdrażnienie i spadek koncentracji i przez to uczniowie mniej wynoszą z lekcji, a ponadto mogą naruszyć zasady szkolnej dyscypliny, naprzykrzając się nauczycielowi i kolegom z klasy. Coś niecoś na ten temat mogliby powiedzieć rodzice, w trakcie zebrań zmuszeni siedzieć na krzesłach przeznaczonych dla dzieci i nastolatków.
Na szczęście o zdrowie i dobre samopoczucie uczniów dbają tak ustawodawcy, jak producenci mebli. Ci pierwsi poprzez regulacje prawne narzucają dyrektorom obowiązek wyposażenia szkoły w meble optymalne dla dzieci i młodzieży, ci drudzy oferują nowoczesne meble szkolne dostosowane do potrzeb młodych użytkowników.
Krzesła szkolne
Bez wątpienia to właśnie krzesła mają decydujący wpływ na komfort uczniów w trakcie lekcji. Siedzenie na zbyt niskim lub zbyt wysokim siedzisku stanowi znaczne obciążenie dla kręgosłupa, który przecież znajduje się w fazie wzrostu. Meble dla szkół muszą umożliwiać zatem przyjęcie prawidłowej postawy siedzącej, z należycie podpartymi plecami. Co oczywiste, do szkoły uczęszczają uczniowie z kilku roczników, a zatem znacznie różniący się wzrostem. Najlepszym wyborem są zatem krzesła szkolne z możliwością regulacji wysokości.
Ławki szkolne
Dobrze dopasowane krzesło niewiele pomoże, jeżeli blat ławki będzie umiejscowiony zbyt wysoko lub zbyt nisko. W związku z tym ponownie najkorzystniejszym wariantem są ławki szkolne z regulacją wysokości. Ten rodzaj ławek jest nieco droższy od standardowego wyposażenia, jednak warto zadbać, by w szkole znalazły się i takie ławki, na przykład dla uczniów najwyższych i najniższych. Warto podkreślić, że ławki, tak jak i inne meble szkolne, muszą być wykonane z materiałów naprawdę solidnych i wytrzymałych, tak, by oparły się wielu rocznikom energicznej młodzieży.
Szafki szkolne
Na wyposażeniu placówki edukacyjnej powinny znaleźć się ponadto szafki szkolne dla uczniów. Umożliwiają one bezpieczne przechowywanie potrzebnych przedmiotów oraz odzieży. Można zdecydować się na wariant szafek przeznaczonych tylko na materiały edukacyjne lub pokusić się na opcję rozszerzoną – szafki szkolne do szatni. Są one większe i pojemniejsze, zatem poza odzieżą wierzchnią pomieszczą także podręczniki, strój i obuwie na WF oraz rzeczy osobiste. Mając na uwadze te ostatnie, szafki do szatni powinny być zabezpieczone zamkiem lub kluczykiem. Istnieją także nowoczesne szafki szkolne przeznaczone do pokoju nauczycielskiego.
Meble szkolne z certyfikatem
Bezpieczeństwo przede wszystkim – tak być powinno w każdej szkole. Bezpieczne powinno być również wyposażenie, w tym także meble. Dlatego niezbędne jest, by w placówce znalazły się wyłącznie meble szkolne z atestem i certyfikatem, które to potwierdzają wysoką jakość produktów, wykonanie ich zgodnie z obowiązującymi normami oraz z wykorzystaniem materiałów niezagrażających uczniom. Pamiętać należy również o aspekcie wizualnym – krzesła, ławki i szafki o atrakcyjnym designie i przyjemnej estetyce dostosowanej kolorystycznie do wnętrz na pewno pomogą w stworzeniu przyjaznej atmosfery i będą pozytywnie odbierane przez dzieci i młodzież.