Nie wszystkie świadczenia medyczne muszą być udzielane przez lekarza. W niektórych przypadkach osobą odpowiedzialną za realizację pewnych procedur jest pielęgniarka. W każdej przychodni znajduje się gabinet zabiegowy, gdzie z pomocy pielęgniarskiej korzysta wielu pacjentów, potrzebujących podania leku w formie zastrzyku, zmiany opatrunku, usunięcia kleszcza itp. Aby pielęgniarka mogła zapewnić pacjentowi jak najlepszą opiekę, a także pracować w komfortowych dla obu stron warunkach, jej gabinet powinien być funkcjonalnie urządzony. A żeby tak się stało, nie może w nim zabraknąć odpowiednio dobranych mebli medycznych
Wygodna kozetka
Podczas udzielania wielu świadczeń medycznych wymagane jest, by pacjent znajdował się w pozycji leżącej, co jest ułatwieniem i dla niego, i dla pielęgniarki. Dlatego absolutną podstawą jest ergonomiczna kozetka lub leżanka. Obecnie na rynku dostępne są modele optymalnie dostosowane do potrzeb personelu medycznego i pacjentów. W ofercie znaleźć można kozetki posiadające poza podstawowymi funkcjami także opcje dodatkowe, jak na przykład regulacja zagłówków i podnóżków. Tapicerka kozetki powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a stelaż wytrzymały i trwały, najlepiej z metalu. W trosce o poszanowanie intymności pacjenta, kozetka powinna być oddzielona parawanem medycznym.
Szafki medyczne
W gabinecie pielęgniarki nie może zabraknąć środków opatrunkowych i innych akcesoriów medycznych, a także lekarstw. Muszą być one tak przechowywane, by dostęp do nich był łatwy dla pielęgniarki, a niemożliwy dla osób trzecich. Odpowiednią opcją są zamykane na klucz szafki medyczne, najlepiej z przeszklonymi drzwiczkami, przez które widać to, co znajduje się w środku. Pielęgniarka odpowiedzialna jest za prowadzenie dokumentacji medycznej, dlatego w jej gabinecie znaleźć się musi szafka kartotekowa, którą zgodnie z przepisami RODO trzeba zamykać na klucz lub na szyfrowany zamek. Jeżeli w gabinecie jest na tyle miejsca, warto umieścić tam także metalową szafkę BHP na odzież ochronną i rzeczy osobiste pielęgniarki.
Biurko medyczne i taborety medyczne
Ergonomiczne biurko z kontenerkiem i/lub szufladami jest potrzebne tak samo pielęgniarce jak lekarzowi. Na blacie można rozłożyć dokumentację znajdującego się w gabinecie pacjenta, a także ciśnieniomierz i inne akcesoria. Największą trwałością odznaczają się blaty pokryte melaminą, a przy tym są one łatwe w zmywaniu i dezynfekcji. Tradycyjne fotele biurowe nie są dobrym rozwiązaniem dla placówek medycznych, lepiej wybrać taborety medyczne z obrotowym siedziskiem oraz płynną regulacją wysokości i nóżkami na kółkach.
Stolik zabiegowy
Kiedy zachodzi potrzeba skorzystania z określonych akcesoriów medycznych, trzeba je zgromadzić w jednym miejscu i przetransportować w okolice leżanki. Wtedy nieocenioną pomocą są metalowe stoliki zabiegowe, z szerokim blatem na środki medyczne i nóżkami osadzonymi na kółkach. Przed zabiegiem można taki stolik ustawić obok szafy z narzędziami, środkami opatrunkowymi itp., przełożyć na blat te, które będą niezbędne w czasie danej procedury medycznej, a następnie przesunąć stolik w kierunku pacjenta.