Gabinet lekarski jest specyficznym miejscem, gdzie umiejętnie połączyć należy konieczność stworzenia komfortowych warunków do prowadzenia procesu medycznego z wymogami narzucanymi przez przepisy. Podstawą funkcjonalnej aranżacji gabinetu są profesjonalne meble medyczne, dopasowane do potrzeb lekarza danej specjalizacji. Trzeba pamiętać o tym, że powierzchnie mebli muszą być łatwo zmywalne (standardy czystości w placówkach medycznych są z oczywistych względów mocno wyśrubowane). Pewną trudnością jest takie urządzenie pomieszczenia, by mebli nie było ani za mało (niewystarczające wyposażenie znacznie utrudnia pracę), ani za dużo (by nie przytłaczały pomieszczenia). Jakie meble są niezbędne w każdym gabinecie lekarskim?
Biurko dla lekarza
Bez biurka ani rusz – na nim zwykle stoi komputer i rozłożona jest dokumentacja medyczna pacjenta, potrzebne w codziennej pracy druki i inne dokumenty, a także artykuły biurowe i podręczne akcesoria (np. aparat do mierzenia ciśnienia, pieczątki). Przy biurku lekarz przeprowadza wywiad, informuje o diagnozie i podaje zalecenia. Blat biurka powinien być naprawdę wytrzymały i odporny na zadrapania i zabrudzenia, a te wymogi najlepiej spełnia pokrycie z melaminy. Jeśli chodzi o stelaż, największą popularnością cieszą się metalowe – są trwałe i estetyczne. Pożądane jest, by pod blatem znalazła się szuflada lub kontenerek na dokumenty, najlepiej zamykane na klucz. Zadbać trzeba jeszcze o ergonomiczne siedziska – wygodne krzesła lub fotele dla lekarza i pacjenta. Biurka lekarskie spełniają wszystkie wymogi placówek medycznych i świetnie spełniają swoje zadanie w pracy personelu medycznego.
Fotele specjalistyczne, kozetki medyczne
Kiedy pacjenta trzeba zbadać w pozycji leżącej, absolutnie niezbędna okazuje się kozetka lub leżanka. Meble te dostępne są w wielu wariantach – od wersji podstawowej przez modele z regulowanymi zagłówkami, podnóżkami i podłokietnikami po opcje regulacji wysokości za pomocą siłowników hydraulicznych. Nowoczesne leżanki wyróżniają się solidną konstrukcją i przyjemną tapicerką dostępną w wielu ciekawych kolorach, co jednocześnie ułatwia stworzenie spójnego i przyjaznego wystroju wnętrza. Niektóre leżanki mogą pełnić funkcję stołów rehabilitacyjnych. Co oczywiste, w gabinetach nie może zabraknąć foteli zabiegowych. W gabinecie dentysty zabraknąć nie może fotela stomatologicznego, a w gabinecie ginekologa – fotela ginekologicznego.
Szafki medyczne
W gabinecie absolutnie nie może zabraknąć mebli służących do przechowywania. Lekarz musi mieć na bieżąco dostęp do przyrządów niezbędnych do badania lub wykonania zabiegu oraz lekarstw, a także dokumentacji pacjentów, pamiętając przy tym o zabezpieczeniu tych rzeczy przed dostępem osób niepowołanych. Zadanie to najlepiej wypełniają szafy lekarskie oraz szafki kartotekowe, przy czym największą trwałością wyróżniają się te wykonane z blachy stalowej malowanej proszkowo. Zastosowanie szkła hartowanego we frontach drzwiczek daje możliwość oceny zawartości szafki bez jej otwierania. Na rynku dostępne są szafy medyczne na kółkach, znacznie ułatwiające utrzymanie gabinetu w czystości. Dostępu do zawartości strzegą zamki zabezpieczające ryglujące w dwóch (lub więcej) punktach.